Jak przygotować projekt pieczątki?

Trudno sobie wyobrazić firmę lub instytucję bez pieczątki. Imienne stemple przystawiają lekarze, notariusze, urzędnicy, księgowe itd. Pieczątki prezentują najważniejsze dane, informacje w pigułce. Niektóre z nich są używane raz na jakiś czas, inne - przystawia się nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. Dlatego liczy się zarówno projekt, wzór, jak również jakość i trwałość. W wielu przypadkach kryterium wyboru jest poręczność, np. pieczątka lekarza, który zawsze ma ją przy sobie.

Rodzaje pieczątek - dane, informacje

Projekt pieczątki jest w dużej mierze uzależniony od jej rodzaju i charakteru pracy czy działalności. Stempel, który przystawia firma zajmująca się niebanalną reklamą czy studio tatuażu, będzie zasadniczo różnił się od pieczątki biura rachunkowego albo kancelarii adwokackiej. Jeśli jednak będzie to pieczątka firmowa, musi zawierać najważniejsze dane identyfikujące przedsiębiorstwo czy instytucję. Dowolność dotyczy kształtu - można zamówić pieczątki owalne, okrągłe, kwadratowe, prostokątne. Projektując wzór pieczątki wybieramy też kolor tuszu (czerwień, zieleń, czerń, fiolet). Imienna pieczęć to praktyczne i często stosowane rozwiązanie. Sięgają po nie oczywiście lekarze - to zapewne pierwsze skojarzenie. Stempel z imieniem, nazwiskiem, stanowiskiem, numerem telefonu itp. posiada również prawnik, dyrektor, prezes, generalnie tzw. kadra zarządzająca. Pisma i dokumenty stemplują księgowi, referenci, urzędnicy, ale także fachowcy zajmujący się instalacjami, przeglądami technicznymi itp. Bardzo często klienci decydują się na wyrabianie pieczątek „do zadań specjalnych”, np. datowników. Zamiast za każdym razem pisać na dokumentach czy korespondencji datę, wystarczy ustawić odpowiednie dane i stemplować, stemplować, stemplować… W przypadku datowników ogromne znaczenie ma trwałość, jakość tuszu, ponieważ takie pieczątki muszą się często nieźle „napracować”.

Pieczątki - wybór technologii

Wiemy już co nieco na temat informacji, jakie mogą zawierać pieczątki. Od strony technicznej możliwości jest również wiele. Najczęściej sięga się po tzw. automaty samotuszujące. Są wydajne, a treść jaką mają odbijać jest grawerowana laserem na płytce. Popularność zapewnia im duża wydajność oraz dostępność w różnych rozmiarach i kształtach. Dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań idealną propozycją będzie pieczątka typu Flash. Wzory i treść są odbijane dzięki gumce wrażliwej na podczerwień. Rozdzielczość tego typu pieczątek sięga nawet 1200 DPI, a zatem odwzorowanie jest naprawdę doskonałe. Atutem jest tu również trwałość - mogą przystawić nawet kilkadziesiąt tysięcy odbić. Suche stemple to kolejna opcja - wykorzystuje się tu grawerowane laserowo matryce. Treść stempla wyciśnięta w odpowiednim materiale zapewnia eleganckie, precyzyjne wklęsłe lub wypukłe odbicie. Ten stempel nie wymaga tuszu, poduszek i jest naprawdę bardzo trwały. Warto wiedzieć, że wciąż używa się tradycyjnych stempli na gryfie albo kołysce (drewnianych albo plastikowych). To pieczęci nieautomatyczne, a ich największym atutem jest to, że zmieszczą dłuższe teksty i większe znaki. .

Projekt, treść, forma

Pieczątka to nie tylko typ, model i rodzaj, to także treść jaką odbija. Istotne znaczenie ma zatem projekt i zawartość. Przygotowując wzory stempli weźmy pod uwagę najważniejsze zasady: 
  • pieczątka może być jedno- lub wielokolorowa, 
  • wielkość czcionki - dla czytelności co najmniej 5pkt., 
  • czytelne fonty, z reguły unika się zawijasów, ozdobnych czcionek, 
  • ograniczamy ilość krojów pisma, więcej niż trzy może wprowadzić nieład w naszej pieczątce
  • bold, czyli pogrubianie, stosuje się tylko do wyróżnienia najistotniejszych danych, np. nazwy firmy, imienia i nazwiska, 
  • pamiętajmy - mała poręczna pieczątka (np. kieszonkowa) to mniej danych, więcej informacji wymaga zastosowania większej płytki tekstowej, czyli większej pieczątki.

Wzór pieczątki zależy także od jej rodzaju: 
  • na firmowych pieczątkach może pojawić się logo, 
  • prestiż pieczątek imiennych podnoszą tzw. faksymile, czyli kopia odręcznego podpisu,
  • datowniki często uzupełnia się niezbędnymi zwrotami takimi jak „przyjęto dnia…”, czy „zaksięgowano…”
  • kolor tuszu wyróżnia pieczęć, może także sugerować charakter działalności, np. czerwone stemple urzędowe czy zielone dla straży granicznej.

Standardowe wzory pieczątek raczej nie powinny zaskakiwać projektem graficznym, mają być czytelne i dostarczać najistotniejszych danych. Większą fantazją można wykazać się przygotowując wzór okolicznościowego stempla, np. na święta, z życzeniami itp.

Pieczątki online w Warszawie - szybko i profesjonalnie

Jak widać mamy w czym wybierać, warto też wiedzieć, że to ważne w każdej działalności akcesorium można zamówić nie wychodząc z biura czy z domu. Pieczątki online to dziś powszechnie stosowana praktyka, a standardowe firmowe czy imienne stempelki są wykonywane niemalże od ręki Wszystko dla biura, a zatem również pieczątki, zapewnia Global Office Polska. To nie tylko sklep z artykułami biurowymi dla klientów w Warszawie, ale także obsługa internetowa, w tym wyrabianie pieczątek - rożnych typów, rodzajów, w rożnych cenach, standardowych wzorów i indywidulanych projektów na zamówienie.