Gumka chlebowa - co warto o niej wiedzieć?

Każdy artysta zajmujący się rysowaniem, powinien posiadać w swoim wyposażeniu kilka niezbędnych przyborów ułatwiających szlifowanie talentu. Jednym z nich jest gumka chlebowa . To dość popularny, choć wciąż nie do końca doceniony atrybut każdego rysownika, który odpowiednio użytkowany może bardzo przydać się podczas rysowania. I wbrew pozorom, nie powstała z chleba, choć jej nazwa może to sugerować. Czym zatem właściwie jest gumka chlebowa? Jak o nią dbać? I gdzie można ją nabyć w przystępnej cenie?

Czym jest gumka chlebowa?

Gumka chlebowa swą nazwę zawdzięcza pierwszej znanej gumce do mazania, czyli chlebowi. Zanim wynaleziono gumki z innego materiału, wykorzystywano właśnie biały, zgnieciony chleb bez skórki do usuwania śladów ołówka lub węgla z kartki papieru. Jednak dopiero odkrycie właściwości zmazujących gumy pozwoliło na stworzenie znanej dziś gumki chlebowej. W skład tej gumki wchodzi niewulkanizowana guma, natomiast nie posiada ona żadnych utwardzaczy, w przeciwieństwie do zwykłych gumek do mazania. Dzięki temu zachowała elastyczność, a w konsystencji przypomina plastelinę.

Rodzaje gumek chlebowych

Początkowo na rynku dostępny był jeden rodzaj gumki chlebowej w odcieniu szarym. Dziś dostępne są nie tylko jej różne kolory, ale także właściwości. Dostępne są różne rodzaje miękkości i plastyczności gumki. Im twardsza gumka, tym mniej elastyczna, a co za tym idzie, jej właściwości zaczynają odbiegać od tradycyjnej gumki chlebowej. Oprócz tego na rynku możemy nabyć gumkę chlebową bez lateksu. Posiada ona charakterystyczny połysk, który nie występuje w tradycyjnej gumce chlebowej.

Zastosowanie gumek chlebowych

W przeciwieństwie do ogólnodostępnych gumek do mazania, gumka chlebowa posiada nieco inne właściwości. Ona nie ściera, lecz dzięki swojej elastyczności i lepkości przyciąga drobinki grafitu podczas pocierania. W ten sposób pozwala na uzyskanie specyficznych efektów niezbędnych w profesjonalnym rysowaniu, takich jak cienie i półtony na dużych powierzchniach. Duża plastyczność gumki pozwala też na uformowanie jej w taki sposób, aby wymazywać drobne elementy w celu rozjaśnienia lub wyostrzenia pewnych elementów rysunku. W ten sposób można tworzyć na przykład refleksy na włosach.

Opakowanie też jest ważne!

Coraz częściej gumki chlebowe wysokiej jakości sprzedawane są w specjalnych pudełeczkach i dodatkowo w ochronnej folii. Wszystko po to, aby móc przechowywać i transportować gumkę w odpowiednich warunkach. Takie opakowanie sprawi, że gumka nie będzie się brudzić, gdy jej nie używamy. Pamiętajmy, że miękkie gumki chlebowe są bardzo plastyczne i lepkie, dlatego mogą przyciągać drobinki brudu, gdy są niezabezpieczone. Wybierając więc konkretny model gumki chlebowej, weźmy pod uwagę także to, czy producent oferuje w zestawie dedykowane opakowanie.

Jak używać i jak czyścić?

Gumka chlebowa ze względu na swoją lepkość i zasadę działania dość szybko może ulec zabrudzeniu. Brudna gumka całkowicie straci swoje walory – zamiast czyścić, zacznie brudzić. Dlatego należy o nią dbać w dobry sposób. Gumkę chlebową można myć. Jej elastyczność sprawia, że mamy szansę wymyć ją naprawdę dokładnie i przygotować ją do ponownego użytkowania. Zresztą czyszczenie gumki chlebowej może być świetną zabawą, bowiem wymaga ona kilkukrotnego, dokładnego rozciągnięcia, a następnie ponownego złożenia w jeden kawałek. Czyszczenie gumki nie polega na usunięciu zabrudzeń, ale na ich równomiernemu wtarciu w głąb, tak, aby jej zewnętrzna warstwa była znów czysta i gotowa do użytkowania. Czyszczenie bez wątpienia wydłuży żywotność gumki, choć oczywiście każda z nich ma swój termin przydatności, po którym należy wymienić ją na nową. Im częściej korzystamy z gumki, tym szybciej się zużyje, to oczywiste. Jak rozpoznać ten moment, w którym gumka nie nadaje się już do użytkowania? Przede wszystkim jej właściwości ulegną znaczącemu pogorszeniu, ponadto gumka zmieni odcień na ciemniejszy pod wpływem zgromadzonych w niej zabrudzeń. Ponieważ gumka chlebowa bardzo szybko wchłania zabrudzenia, wymaga częstego czyszczenia.

Ile kosztuje gumka chlebowa?

To, ile kosztuje gumka chlebowa w dużej mierze zależy od jej jakości i właściwości. Ceny mogą się wahać od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Wybierając konkretny model, musimy przemyśleć do czego będziemy jej używać oraz jak często będziemy z niej korzystać. Szczególną uwagę zwróćmy na oznaczenia liczbowe będące wskaźnikiem miękkości gumki. Tak jak już wspominaliśmy, warto też wybrać gumkę w zestawie z opakowaniem, gdyż łatwiej będzie zadbać o nią w podróży czy przechowując ją z innymi przyborami do rysowania.